ایمپلنت در افراد سیگاری

ایمپلنت افراد سیگاری

     شاید به مقدار زیاد در گذشته و حال شنیده و خوانده باشید که فردی که سیگار می کشد نمی تواند از درمان ایمپلنت استفاده کند . این عقیده در قدیم وجود داشت و مقالاتی هم که در این باب نوشته شده اند بر اساس دانش گذشته است. امروزه با گذشت حدود چهل سال از درمان ایمپلنت دندانها تجربیات و دانش جدید نشان داده است که با بکارگیری تکنولوژی مدرن و ایمپلنتهای نسل جدید چیزی دیگر بعنوان منع درمان ایمپلنت برای افراد سیگاری وجود ندارد.

در مطالعات جدیدی که صورت گرفته است اختلاف معنی داری در نتیجه درمان کاشت دندان بین افراد سیگاری و غیر سیگاری مشاهده نشده است . یک نکته مهم در مورد ایمپلنت افراد سیگاری این است که تا جای ممکن بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت در محل دندان کشیده شده قرار داده شود( ایمپلنت فوری). به این دلیل که اگر روی زخم پوشانده نشود کشیدن سیگار باعث حذف لخته خون شده و استخوان سازی کم می شود .

در این موارد دو کار می شود انجام داد:

اولا تا دو روز پس از کشیدن دندان و گذاشتن ایمپلنت سیگار کشیده نشود یا کمتر کشیده شود تا لخته ایجاد شده در اثر حرارت دود سیگار از بین نرود . ثانیا با پوشاندن روی زخم با استفاده از بایومتریال مخصوص از تاثیر دود سیگار بر روی لخته جلوگیری نماییم.

در صورتیکه ایمپلنت بطور صحیح و علمی و با برند های خوب گذاشته شود در تجربه بیست ساله ما و هزاران ایمپلنتی که گذاشته ایم هیچ تاثیری در طول عمر درمان و موفقیت آن نداشته و تا کنون هیچ موردی را نداشته ایم که به علت کشیدن سیگار پس زده باشد .هر چند که برای سلامتی فرد توصیه می کنیم که سیگار کشیده نشود ولیکن صرف سیگاری بودن منعی برای گذاشتن ایمپلنت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *